Rok szkolny 2017/2018Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017 roku rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018 uroczystą Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, którą odprawił ks. Krzysztof Stanicki. Następnie uczniowie wraz z  rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem Pani Agnieszki Puchali. Następnie p.o. Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Bartnik-Zając serdecznie powitała zebranych i przekazała najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w nowym roku szkolnym. Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.


Mecz piłki nożnej w Łęcznej

W dniu 15 września 2017 nauczyciel w-f M. Szoździński zorganizował wyjazd na mecz międzypaństwowy Polska – Białoruś w piłce nożnej kobiet. Mecz rozgrywany był na stadionie Górnika Łęczna w ramach eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, które rozgrywane będą we Francji w 2019 roku.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Giełczwi, Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym oraz Zespołu Szkół w Wysokiem. Opiekunami w czasie wyjazdu byli Pani B. Flis, Pani K. Szkudnik, Pan R. Rzeźnik, Pan M. Szoździński i Pan J. Oszust. W wyjeździe brało udział ponad 100 osób.
Dzięki naszemu dopingowi mecz zakończył się zwycięstwie.


Gminne eliminacje w sztafetowych biegach przełajowych w Giełczwi

Sztafetowe biegi przełajowe odbyły się 28.09.2017r na boisku szkolnym w Giełczwi. Do zawodów przystąpili dziewczęta i chłopcy ze SP w Giełczwi, SP w Wysokiem i SP w Maciejowie Starym. Dystans z jakim musieli się zmierzyć zawodnicy to 600m dziewczęta i 800 m chłopcy. Poniżej przedstawiam końcową klasyfikację:

Dziewczęta

I miejsce SP w Wysokiem

II miejsce SP w Giełczwi

III miejsce SP w Maciejowie Starym

Chłopcy

I miejsce SP w Wysokiem

II miejsce SP w Maciejowie Starym

III miejsce SP w Giełczwi

Gratulujemy SP w Wysokiem która wygrała w oba biegi i życzymy wygranych w Powiatowych sztafetowych biegach przełajowych, które odbędą się w Bychawie w dniu 05.10.2017r


Dzień Edukacji Narodowej

13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Aby uczcić to święto uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali przed nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi. Nasi szkolni artyści poprzez wiersze, piosenki, scenki satyryczne dziękowali swoim nauczycielom za codzienny trud i zaangażowanie w edukację swoich uczniów.

Na zakończenie uroczystości Pani dyrektor Agnieszka Bartnik – Zając złożyła zebranym nauczycielom życzenia: wytrwałości, zadowolenia i satysfakcji zawodowej oraz pomyślności w życiu osobistym. Aby codzienne zaangażowanie i życie sprawami szkoły znalazły trwałą wdzięczność uczniów i uznanie rodziców.


Wycieczka do Goraja i Janowa Lubelskiego

W piękny słoneczny dzień 18 października 2017r., uczniowie klas VII ze szkół w Maciejowie Starym i Giełczwi, odbyli wyjazd edukacyjny do Goraja i Janowa Lubelskiego. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego oraz dziedzictwa historycznego fragmentów Roztocza Zachodniego i Lasów Janowskich. W programie wyjazdu było zwiedzanie: Kościoła pw. św. Bartłomieja w Goraju, wystawy przyrodniczej w Nadleśnictwie Janów Lubelski, miejsca bitwy partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu oraz zabytkowego kościoła pw. św. Wojciecha w Momotach Górnych. Dodatkowo młodzież była w Zespole Szkół w Goraju, Gminnym Ośrodku Kultury oraz rezerwacie Szklarnia, gdzie jest ostoja konika polskiego. Wycieczka zakończyła się wizytą w pizzerii we Frampolu. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Katarzyna Szkudnik, Robert Rzeźnik i Krzysztof Łazur.


Maks Matematyczny

19 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział internetowym i interaktywnym konkursie matematycznym „Maks Matematyczny”.

Uczniowie  przez 60 min rozwiązywali zadania w formie gier matematycznych. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. W naszej szkole koordynatorem konkursu była pani Anna Prus.


Spotkanie z „Sierżantem Poli”

24.10.2017 r. naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: młodszy aspirant Jacek Surduga z KMP w Bychawie, pani Elżbieta Konowałek – pracownik Wydziału Prewencji KMP w Lublinie oraz niezwykły miś w służbie Policji „Sierżant Poli”. Tematem spotkania uczniów klas 0-III było bezpieczeństwo dzieci w różnych sytuacjach. Pani Elżbieta przypomniała dzieciom zasady prawidłowego poruszania się w drodze do szkoły. Zwróciła uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Dzieci miały możliwość nauczenia się tzw. „Pozycji żówik”, która w przypadku kontaktu z obcym psem może uratować zdrowie , a nawet życie. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Pan Policjant pokazał dzieciom elementy stroju i wyposażenia policjanta na służbie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć policyjna pałkę i kajdanki. Poli chętnie pozował do zdjęć z dziećmi, dał się nawet uściskać. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe, aby były zawsze widoczne na drodze.


Ślubujemy! – uroczyste pasowanie na ucznia

27  października uczniowie klas pierwszych  złożyli uroczyste ślubowanie. W tym roku pasowania na ucznia dostąpiło siedmioro pierwszaków.  Dzieci na tę uroczystość przybyły odświętnie ubrane. Uroczyste ślubowanie odbyło się na sali gimnastycznej szkoły.

Dzieci rozpoczęły uroczystość wspaniałym artystycznym występem, który zachwycił wszystkich zebranych. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonała dyrektor szkoły. Każdy uczeń podchodząc do Pani Dyrektor był pasowany na ucznia i otrzymywał pamiątkowy dyplom, a także pierwszą w życiu legitymację szkolną. W uroczystości, jak co roku, wzięli udział rodzice dzieci oraz cała społeczność szkolna. Po zakończonej uroczystości już uczniowie udali się do swojej klasy na poczęstunek.


Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Kto jeszcze miał co do tego wątpliwość, ten od 08.11.2017 na pewno ich już nie ma. A to za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Drugiego Śniadania, które tego właśnie dnia świętowaliśmy w naszej szkole. Dzieci z klas 0-III specjalnie na tą okazję przygotowały coś specjalnego. „Zerówka” zaprezentowała krótki występ pt „Urodziny marchewki”. Uczniowie z klas I i II swoim śpiewem i recytacją uzmysłowili zebranym, jak ważne jest codzienne spożywanie owoców i warzyw. Klasa III, z Natalką na czele, przedstawiła dzieciom zgubne skutki ciągłego jedzenia słodyczy i oglądania telewizji w nadmiernej ilości. Zachęcali dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i oczywiście zdrowego odżywiania. Po występach wszystkie dzieci przystąpiły do samodzielnego…( no może z małą pomocą rodziców) przygotowania drugiego śniadania. Natomiast zjadły go już całkowicie samodzielnie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysta akademia z okazji 99-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności . Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, następnie uczniowie przedstawili losy naszej ojczyzny począwszy od rozbiorów, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentując jednocześnie symbole patriotyzmu. Na koniec uroczystości uczniowie zaśpiewali popularną piosenkę „Kocham Cię, Polsko”.

Pozostali uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem P. Anny Prus.


GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada 2017 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wieczorem o godzinie 21.00 rozpaleniem „Ognia Niepodległości”. Zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, następnie wystąpiła Wójt Gminy Wysokie Pani Anna Wojtas. Po odczytaniu odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy uroczystości wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Wysokiem.

W tym dniu złożono również wieńce pod pomnikiem poległych za wolną Polskę oraz na cmentarzu na pomniku „Żołnierzy Września”.

W dniu 11 listopada 2017 r. w kościele parafialnym w Giełczwi została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.


Wizyta w bibliotece

Dnia 21 listopada 2017 r. uczniowie klas IV, V i VI odwiedzili wraz z panią Agnieszka Bartnik-Zając filię Gminnej Biblioteki Publicznej znajdującą się w Giełczwi.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji na temat rodzajów katalogów bibliotecznych. Pracownik biblioteki Pani Ewa Bączek szczegółowo omówiła realizowany temat. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia kart katalogowych oraz poznali katalog elektroniczny. Chętnie brali udział w zaproponowanych ćwiczeniach. Lekcja była bardzo interesująca.


Dzień Pluszowego Misia

Wiwat misiu łakomczuszku
Niech nie burczy ci już w brzuszku.
My życzenia ci składamy,
Byś był jak najdłużej z nami.
Miodku zawsze miej w dostatku,
Żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!

25 listopada pewien puchaty znajomek, bohater wielu bajek, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu ma swoje święto. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

W Naszej szkole dzień Pluszowego Misia. obchodziliśmy 22 listopada 2017 r.  Uczniowie klas 0-IV przynieśli do szkoły swoje kolorowe pluszaki, które także uczestniczyły w zabawach ruchowych. Były konkursy, zabawy ruchowe oraz  radości pełna sala. Każda z grup przygotowała wiersz albo piosenkę oraz plakat przedstawiający misia. Prace będą zdobiły korytarz szkolny. Po odśpiewaniu hucznego sto lat dla Misiów, przyszedł czas na słodkie „małe co nie co”


Zabawa andrzejkowa

W dniu 28 listopada w naszej szkole ostatni raz przed adwentem odbyła się dyskoteka. Pod czujnym okiem nauczycieli bawili się uczniowie klas 0-7. Tak jak zawsze w andrzejki uczniowie mogli wywróżyć sobie coś wyjątkowego w kąciku wróżb.


„Liczy się podróż”

Dnia 04.12.2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Machem. Celem zajęć było zainspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania oraz rozwijania swoich zainteresowań, jak również zdobywanie dodatkowej wiedzy potrzebnej do realizacji marzeń. Kreatywna lekcja „Liczy się podróż” okazała się świetnym pomysłem na przyjemną naukę. Podczas prezentacji uczniowie zobaczyli liczne zdjęcia i filmy oraz usłyszeli inspirujące historie z podróży, a także poznali wiele ciekawostek związanych z kulturą i tradycją mieszkańców Europy. Uczestnicy zajęć w praktyce przekonali się, że podróże kształcą.


Mobilna biblioteka

5 grudnia 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur szkolnych. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów, m. in. teksty z kanonu lektur obowiązkowych oraz uzupełniających. Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl/ i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy.
Z komunikatu zamieszczonego na stronie resortu cyfryzacji wynika, że użytkownicy mogą również pobrać aplikację mobilną. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Przeznaczone są one w szczególności dla uczniów, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomych, dyslektyków a także cierpiących na epilepsję fotogenną.
Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.
Więcej informacji – www.gov.pl/cyfryzacja/mobilna-biblioteka-dla-uczniow-w-calej-polsce


Wycieczka do Lublina

W dniu 5 grudnia uczniowie klas 5-7 naszej szkoły wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Kamińskiego w Maciejowie Starym wybrali się na wycieczkę do Lublina.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było kino. Film, który przyjechaliśmy obejrzeć,  nosił nazwę ,,Mikołaj w każdym z nas”. Jest to opowieść ukazująca wartości bycia razem, znaczenie rodzinnego ciepła, wzajemnego wsparcia i bliskości w okresie świąt.

Po godzinnym seansie w kinie udaliśmy się na lodowisko. Zaczęliśmy od założenia łyżew i kasków. Na lodzie spędziliśmy godzinę i 15 minut. Niektórzy trzymali się bandy, ale większość uczniów na lodzie czuła się jak ryba w wodzie. Zabawa ta, na pewno zachęciła  do aktywnego spędzania czasu wolnego.


„Góra grosza”

W związku ze zorganizowaną XVIII edycją „Góra grosza” uczniowie naszej szkoły zgłosili chęć uczestnictwa w tej akcji, która odbywa się w dniach 27.11.201 – 02.01.2018. Zebrane monety o nominale 1 gr, 2 gr, 5 gr pomogą najbardziej potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swojej rodzinie.


WYCIECZKA KLASY 4 DO LUBLINA

W dniu 13 grudnia 2017 r. uczniowie klasy IV udali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Lublina.

   Na początku uczniowie odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną, gdzie uczestniczyli w lekcji na temat lektury ,, Mikołajek’’. Następnie zwiedzali bibliotekę, z zainteresowaniem słuchając informacji na temat jej funkcjonowania. Mieli także możliwość obejrzenia magazynów.

   Po wyjściu z biblioteki spacerowali ulicami miasta zwiedzając między innymi Plac Litewski, poznawali zabytki Starego Miasta oraz Archikatedrę i dziedziniec zamku.

Uczniowie z przyjemnością słuchali informacji na temat historii miasta Lublin.

   Potem udali się do kina na film pt. ,, Coco’’. Była to historia dwunastoletniego meksykańskiego chłopca  imieniem Miguel. Bohater  pragnął zgłębić tajemnice rodzinnej legendy. Pod przykryciem barwnych kadrów twórcom udało się przemycić solidne elementy edukacyjne. Była to mądra lekcja o dorastaniu i poszukiwaniu własnej osobowości.

  Uczniowie, nieco zmęczeni, ale zadowoleni z wyjazdu wieczorem powrócili do domów.


Twój Dar Serca dla Hospicjum

Dnia 6 grudnia 2017 r w naszej szkole odbył się kiermasz ciast. Mamy naszych uczniów jak zawsze okazały się niezawodne i przygotowały wspaniałe smakołyki, które rozprowadzały wśród uczniów i rodziców uczennice z klasy VII. Zebrane środki pieniężne przekażemy w całości dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W ramach działań wolontariatu w naszej szkole zorganizowany został w dniu 21 grudnia 2017 roku kiermasz ozdób świątecznych.

Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością wykonując zarówno bombki ze styropianu różnymi technikami jak i stroiki na świąteczny stół. Młodzież szkolna chętnie nabywała wykonane ozdoby, a uzyskane środki pieniężne przekażemy dla najbardziej potrzebujących w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim miłości, pokoju i radości. Niech ten magiczny czas obfituje w spotkania z bliskimi, odpoczynek i prezenty. W taką noc, ciepła moc, dużo pomyślności i wiele radośc.   Gdy rodzina wokół siądzie, Już nie ważne są pieniądze, Bo najlepszy prezent na świecie, To gdy bliscy są w komplecie.


JASEŁKA


Hej kolęda, kolęda……

Uczniowie klasy VI, pod przewodnictwem Pani Agnieszki Bartnik – Zając, przygotowali klasowy koncert  kolęd. Uczniowie wybrali repertuar, śpiewali m. in. ,, Wśród nocnej ciszy’’, ,, Cicha noc’’ itp. Założyli stroje typowe dla kolędników i zaczęli wspólne kolędowanie. Na wstępie zapoznali słuchających z historią dotyczącą kolędy. Następnie jeden z uczniów przepięknie zagrał na flecie melodię pieśni związanej z Narodzeniem Jezusa, zaś potem rozbrzmiewał wspaniały śpiew.


Warsztaty

Jesteśmy razem pomimo różnorodności cech i zachowań – pod takim tematem obyły się 24.01.2018r. warsztaty dla uczniów klas I – III. Prowadził je Pan Leszek Chmielnicki psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bychawie.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, analizowały podobieństwa i różnice wyglądu  oraz zachowań, chętnie wyrażały swoje emocje.


Klown Walduś


Bal karnawałowy

Jest jeden taki dzień w roku, na który uczniowie czekają z niecierpliwością. Elegancko ubrani i uśmiechnięci tłumnie zjawiają się w szkole. Nie przeszkadza im nawet fakt, że to sobota, dzień wolny od szkoły. Ten wyjątkowy dzień w naszej szkole przypadał 27 stycznia 2018 r.. A był on wyjątkowy za sprawą Balu Karnawałowego. Dzieci do tańca i dobrej zabawy zagrzewała grupa animatorów z Centrum Aktywności Dziecka prowadzonego przez Fundację „Rozwiń Skrzydła”. Cała zabawa obywała się pod hasłem „Dookoła świata” i jak sama nazwa wskazuję, uczniowie przy wyśmienitej zabawie odbywali podróż taneczną po różnych krajach i kontynentach. Przy znanych wszystkim hitach muzycznych nawet starsi uczniowie chętnie brali udział w różnych grach i zabawach. Na wybitnych tancerzy (i na tych trochę słabszych) czekał słodki poczęstunek przygotowany przez niezastąpionych rodziców. Uśmiech nie schodził z niczyjej twarzy. Dopiero po zmroku, gdy ucichła muzyka i pogasły światła uczniowie rozeszli się do domu. Tak zaczęliśmy pierwszy dzień ferii zimowych. Tekst Joanna Mączka


Ferie zimowe

W dniu 29.01.2018r. rozpoczynają się długo wyczekiwane ferie zimowe. Czas odpoczynku od szkolnych obowiązków i beztroskiej zabawy. Aby mieć pewność, że wszyscy uczniowie spędzą je bezpiecznie, polecamy zapoznanie się z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://men.gov.pl/strony/o-czym-warto-pamietac-przed-feriami-poradnik-men.html . Podczas wypoczynku zachęcamy, aby dbać o zdrowie i higienę psychiczną oraz pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia.


Dzień Babci i Dziadka

Jest takie miejsce na ziemi, gdzie dzieci zawsze lubią przebywać. Gdzie zawsze gości uśmiech i radośnie płynie czas. Gdzie miłość, cierpliwość i zrozumienie dla dziecięcych psot nie ma granic. To miejsce ma tyle uroku dzięki swoim gospodarzom. A są nimi Babcia i Dziadek. Aby wyrazić swoją wdzięczność za okazywane dobro ich wnukowie przygotowali specjalne podziękowanie. Jako pierwsza wystąpiła „Zerówka” przygotowana pod kierunkiem p. Joanny Mączki. Zaprezentowali wesołe przedstawienie ze śpiewem i tańcem rock’n’rollem. Następnie klasy I i II wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Bochniak zaprezentowali zabawny taniec „Babuszki Staruszki” oraz wiersze i piosenki przygotowane specjalnie na tą okazję. Zakończyła klasa III, która wraz z p. Ewą Wójcik przedstawiła montaż słowno – muzyczny połączony z przedstawieniem. Na koniec wszystkie dzieci odśpiewały wspólnie „Sto lat” i wręczyły samodzielnie przygotowane upominki. W ten sposób uczniowie naszej szkoły chcieli podziękować swoim babciom i dziadkom za ich czas, trud i poświęcenie. Dziadzio Wiktorii, Pan Wiater w imieniu wszystkich Babć i Dziadków podziękował mały aktorom i ich Paniom za wysiłek włożony w przygotowanie występów i upominków. A my jeszcze dziękujemy rodzicom za pyszne ciasta, kawę i herbatę. Uroczystość nie byłaby tak udana bez Waszego wkładu. Dziękujemy Tekst: Joanna Mączka


Wycieczka do Teatru

A gdyby tak móc przenieść się do bajkowego świata małych stworzeń. Gdyby tak stać się malutkim jak mysz polna i zajrzeć do jej norki. Przepłynąć rzekę na liściu wodnym. Poszybować wysoko na grzbiecie jaskółki. By na końcu tej podróży zamieszkać w świecie elfów. Dzięki spektaklowi „Calineczka” granego przez aktorów z Teatru Andersena uczniowie z klas 0-III miały szanse to wszystko przeżyć. Przedstawienie dostarczyło dzieciom niezapomnianych emocji. Aby dać im upust, po przedstawieniu udaliśmy się do sali zabaw „ Koziołek”, gdzie wesoło i bezpiecznie spędziliśmy czas. Tekst: Joanna Mączka


Wycieczka do Teatru i warsztaty Klanzy

Dnia 15.02.2018 uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem dawno zaplanowanego wyjazdu było uczestnictwo w spektaklu teatralnym „Przygody Baltazara Gąbki i wawelskiego smoka” przygotowanym przez aktorów teatru edukacyjnego. Dzieci miały możliwość poznać znaczenie słowa przyjaźń, lojalność, dobroć, doskonale się przy tym bawiąc.

Odwiedziliśmy również bawialnię edukacyjną „Klanza”. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności ruchowych, temperamentu podczas różnorodnych zabaw na podłodze interaktywnej.

Na zakończenie pobytu dzieci wykonywały pluszowe maskotki kotów, ozdabiając je wg własnego pomysłu.

Zdaniem dzieci wycieczka była udana i interesująca.


Szkolenie dla Rodziców

Dnia 16 lutego 2018r. w naszej szkole zostało zorganizowane ( we współpracy z Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną w Bychawie) szkolenie dla rodziców naszych uczniów. Temat prelekcji to: „Wspieram, nie wyręczam. Jak wspierać swoje dziecko w planowaniu kariery.” Wygłosiła ją Pani psycholog oraz doradca zawodowy z Poradni w Bychawie.


Wycieczka do Lublina

Dnia 27 lutego 2018 roku uczniowie klas III-VII Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Giełczwi wybrali się na wycieczkę do Lublina. O godzinie 6.30 wyruszyliśmy w trasę pod uważnym okiem opiekunów Pani Anny Prus, Pani Agnieszki Puchali, Pani Ewy Wójcik oraz Pana Marcina Szoździńskiego. Mimo tak wczesnej godziny wszystkim było bardzo wesoło.

Pierwszym punktem wycieczki było lodowisko. Uczniowie z wielką radością wchodzili na taflę lodu. Niektórzy byli tam pierwszy raz, więc osoby, które na lodowisko weszły po raz kolejny pomagały im w nauce. Pomimo licznych upadków, nikt nie tracił uśmiechu na twarzy.

Po harcach na lodowisku mieliśmy przerwę na posiłek i drobne zakupy w Felicity.     O godzinie 11.10 zaczął się seans pt.:,, Cudowny Chłopak’’. Film opowiadał o chłopcu ze zniekształconą twarzą oraz o zachowaniu ludzi wobec tych, którzy wyglądają gorzej od innych. Po jego obejrzeniu uczniowie zrozumieli, że ludzi powinniśmy oceniać po charakterze, a nie po wyglądzie. Po zakończeniu seansu pojechaliśmy do szkoły, gdzie rodzice już czekali, żeby odebrać swoje dzieci.

Zmęczeni, ale szczęśliwi i zrelaksowani wróciliśmy do domu ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości powtórzyć.

Tekst Ksenia Kasperska, Klaudia Hajduk, Natalia Pawłat


Dzień Kobiet

W czwartek 8 marca w  naszej szkole  obchodziliśmy Dzień Kobiet. W ten wyjątkowy dzień chłopcy przygotowali upominki dla swoich koleżanek i nauczycielek oraz w klasach odbyły się zabawy integracyjne. Dziewczęta bardzo chętnie  podjęły każde wyzwanie przygotowane przez chłopców bawiąc się prz y tym wyśmienicie.

Ten dzień dziewczynki będą długo, mile wspominać i pewnie żałować, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku.


Maks Matematyczny

8 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się V edycja internetowego i interaktywnego konkursu matematycznego „Maks Matematyczny”. W konkursie udział wzięło 17 uczniów, którzy przez 60 min rozwiązywali zadania w formie gier matematycznych. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. W naszej szkole koordynatorem konkursu była pani Anna Prus.

Lista uczniów, którzy zajęli pierwsze 2 miejsca w szkole w swoich kategoriach wiekowych

KLASA 4

Imię i nazwiskoMiejsce w klasieMiejsce w województwie
 Natalia Pawłat1 11
 Amelia Flak2 15

KLASA 5

Imię i nazwiskoMiejsce w klasieMiejsce w województwie
Wiktoria Bartoszek1 9
 Mateusz Ziętek2 11

KLASA 7

Imię i nazwiskoMiejsce w klasieMiejsce w województwie
Klaudia Hajduk 1  4
 Zuzanna Pielecha2 9

Wszystkim uczniom gratuluję


Dzień Wagarowicza

21 marca w naszej szkole w zimowej scenerii , ale w wiosennych nastrojach pożegnaliśmy zimę. Zgodnie z tradycją spaliliśmy Marzannę. W radosnych nastrojach wróciliśmy do szkoły, gdzie wesoło bawiliśmy się.


MISTERIUM WIELKANOCNE

Dnia 28 marca 2018 roku w naszej szkole z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się Misterium Męki Pańskiej.

Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. Gdyby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał, nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt, którymi cieszymy się w ciągu całego roku. Nie byłoby jednak Zmartwychwstania, gdyby nie Męka i Śmierć Chrystusa.

Uczniowie z klas IV – VII pod opieką pani Agnieszki Puchali przygotowali montaż słowno-muzyczny, przedstawiający wydarzenia z ostatnich dni ziemskiego życia Pana Jezusa. Teksty recytowanych przez uczniów wierszy, nawiązywały do męki pańskiej ale także zachęcały do odnowy życia i czynienia dobra. Atmosferę i nastrój przedstawienia podkreślała oprawa muzyczna. Wszyscy uczniowie w ciszy i skupieniu obejrzeli Misterium.  Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły pani Agnieszka Bartnik-Zając złożyła życzenia wielkanocne nauczycielom, rodzicom oraz uczniom.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny
oraz wesołego ,,Alleluja’’

życzy
Agnieszka Bartnik – Zając
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. St. Mikołajczyka w Giełczwi


POKAZ HISTORYCZNY

11 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii poświęconej greckim obyczajom i życiu hoplitów. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zapierającym dech w piersiach pojedynku na miecze. Poznały zasady kodeksu spartańskiego opartego na takich wartościach jak honor, odwaga i wytrwałość . Z dużym zainteresowaniem przyglądały się też replikom broni. Pokaz dostarczył uczniom wielu wrażeń i wzbogacił ich wiedzę historyczną.


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W dniu 07 maja 2018 roku społeczność naszej szkoły uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi. Na tę okazję uczniowie z klas V- VII przygotowali i przedstawili pod opieką Pana Roberta Rzeźnika montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej.


Dąb Niepodległości

Dnia 14 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Giełczwi odbyło się uroczyste spotkanie , którego celem było uczczenie szczególnego jubileuszu- 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI- poprzez posadzenie Dębu Niepodległości. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Wysokie, Przewodniczący Rady Gminy Wysokie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym, Przewodnicząca Rady Rodziców, Przedstawiciel Nadleśnictwa Krasnystaw oraz nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy Giełczwi. Na początku nastąpił przemarsz ze szkoły do kościoła –gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie w szkole, w wykonaniu uczniów, odbyła się uroczysta akademia poświęcona Ojczyźnie. Kolejną częścią spotkania było posadzenie Dębu Niepodległości. Wszyscy uczestnicy uroczystości: Pani Wójt, Pani Dyrektor, Pan Przewodniczący, Pan Leśniczy i inni zaproszeni goście, uczniowie i rodzice zakopywali to symboliczne drzewo, które stanowić będzie dla potomnych żywy pomnik przypominający o ważnych momentach w historii Polski. Nasi przodkowie walkę o niepodległość Polski okupili własną krwią , a czasem nawet życiem – posadzone drzewo będzie symbolem naszej wdzięczności za przywróconą wolność. Tekst Agnieszka Bartnik-ZającWojewódzki Konkurs Przyrodniczy

W dniu 15 maja 2018 roku trzy uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w uroczystym podsumowaniu Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego z okazji Święta Polskiej Niezapominajki. Rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się w „Punkcie edukacji leśnej” Nadleśnictwa Świdnik nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Konkurs organizowany był przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie.

Celem konkursu było:

 • popularyzowanie Święta Polskiej Niezapominajki oraz Międzynarodowego Dnia Roślin,
 • promowanie wiedzy o środowisku naturalnym i jego pięknie,
 • popularyzacja wiedzy na temat znaczenia i roli owadów zapylających w środowisku naturalnym,
 • zwrócenie uwagi na zagrożenia ekologiczne wynikające z postępującej degradacji środowiska i związany z tym problem wymierania pszczół i innych owadów zapylających,
 • rozwijanie zainteresowań oraz zdolności twórczych dzieci i młodzieży.

Uczennica Sandra Maj z klasy II zajęła III miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem „Kartka z niezapominajką”. Uczennice Wiktoria Bartoszek z klasy V i Patrycja Romanek z klasy VII otrzymały wyróżnienia w konkursie plastycznym pod hasłem „Owady zapylające- ich znaczenie dla przyrody i człowieka”.


Dzień Rodziny

1 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Giełczwi odbył się „Dzień Rodziny”. Była to impreza plenerowa w formie pikniku rodzinnego połączona z elementami profilaktyki.

Głównym celem imprezy było promowanie rodziny, jako najważniejszej jednostki społecznej, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz kształtowanie umiejętności spędzania czasu. Pośrednim celem pikniku było zapobieganie powstawaniu negatywnych zjawisk spowodowanych brakiem ciekawych ofert rekreacyjnych i kulturalnych w środowisku lokalnym, a także pokazanie dzieciom i ich rodzinom jak można w ciekawy sposób spędzić czas z rodziną z dala od nałogów i przemocy.

Cele szczegółowe, które były realizowane to:

 • Zacieśnianie więzi rodzinnych między członkami rodziny,
 • Promowanie zachowań prorodzinnych,
 • Łączenie nauki z rozrywką,
 • Promowanie zachowań pożądanych, wolnych od agresji,
 • Wdrażanie do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji,
 • Miłe spędzenie czasu wolnego na łonie natury.

Zjawiły się całe rodziny. Dzieci bawiły się pod okiem wykwalifikowanej animatorki, zjeżdżały z dmuchanego zamku oraz brały udział w rozgrywkach sportowych. Wszyscy miło spędzali czas na kocykach przy muzyce, przy wspólnym poczęstunku oraz pieczeniu kiełbasek na ognisku. Podczas trwania zabawy nauczyciele pełnili dyżury oraz nadzorowali przebieg uroczystości.

Organizacja pikniku była możliwa środkom przekazanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Wycieczka do Bochni, Słowacji i Krakowa

W dniach 04.06.2018-06.06.2018 roku uczniowie klas IV-VII z naszej szkoły wraz z uczniami ze szkół w Maciejowie Starym i Wysokiem, wzięli udział w wycieczce. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię soli w Bochni. Podczas  zwiedzania kopalni uczniowie poznali jej historię oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejnego dnia uczniowie wędrowali Ścieżką w Koronach Drzew Bachledka w Tatrach Słowackich. Następnie zwiedzili Jaskinię Bielańską w której podziwiali piękne nacieki i malownicze jeziorka. Późnym popołudniem uczniowie udali się do Zakopanego, gdzie na Krupówkach zakupili pamiątki. Ostatniego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Dzwon Zygmunta. Z wieży mariackiej dzieci wysłuchały hejnału. Późnym popołudniem uczniowie udali się w drogę powrotną do domu. Była to interesująca wyprawa i wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę.


Konkurs „ Mój Las”

12 czerwca 2018 roku w Nadleśnictwie Krasnystaw odbyło się uroczyste podsumowanie XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Las”.

Konkurs „Mój Las” ma na celu:

–  poszerzanie wiedzy przyrodniczo -ekologiczno-leśnej,

– promowanie walorów przyrodniczo-turystycznych polskich lasów,

– podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

W pierwszej kategorii wiekowej uczniowie mieli wykonać plakaty pod hasłem: „Mój ulubiony mieszkaniec lasu”. Uczennica naszej szkoły Aleksandra Jezierska z klasy trzeciej otrzymała wyróżnienie w tej kategorii. Serdecznie gratulujemy wyróżnionej uczennicy.


UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

           22 czerwca 2018 roku  odbyła się uroczystość zakończenia zajęć  dydaktycznych. Uroczystość ta tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez ks. Krzysztofa Stanickiego w miejscowym kościele. Następnie dzieci, rodzice i nauczyciele przeszli do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej nastąpił dalszy ciąg uroczystości.Na początku uroczystości Pani dyrektor Agnieszka Bartnik-Zając powitała wszystkich, a następnie wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Kolejną częścią uroczystej akademii był występ artystyczny, który przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem Pani Anny Prus. Po zakończeniu akademii uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.


Już wakacji nadszedł czas……..

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018 wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Obsługi składam serdeczne podziękowania za cały rok pracy.

   Słowa wdzięczności kieruję także do Rodziców, którzy wspierając działania szkoły, służą swoją radą i pomocą.

   Wszystkim uczniom życzę wspaniałych, radosnych i bezpiecznych wakacji, pełnych fantastycznych przeżyć  oraz niezapomnianych wrażeń.

  Niech nadchodzące lato będzie dla nas wszystkich czasem spokojnego wypoczynku

                         – byśmy pełni sił mogli wrócić do dalszej pracy i nauki !!!

                                                                                                             Dyrektor szkoły

                                                                                                       Agnieszka Bartnik – Zając